April 24, 2017

Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Protetik Uygulamalar

 

 

 

PROTETİK UYGULAMALAR:

 

                  a- Kron ve Köprüler

                  b- Hareketli Protezler

 

                  a- Kron: Doğal dişin şekil, fonksiyon ve estetiğini iade eden sabit protez türleridir. Kronlar, dişin tüm yüzeyini kaplayan ve üretildiği malzemeye uygun bir siman ile dişe yapıştırılan restorasyon türürdür. Kronun yapım amacı göz önünde bulundurularak, değerli metal alaşımları, alümina ile güçlendirilmiş porselenler ve zirkonyumlar veya full seramikler kullanılabilir.

 

        b- Köprü:      Kaybedilmiş bir dişin  yerine  konulmasında  protetik açıdan  birçok  yöntem  ve   aparey kullanılabilir. Bunlar arasında en yaygın kullanılan yöntem implant uygulamaları  olsa da, diş eksikliği köprü uygulamaları ile de giderilebilir. Köprü, doğal dişler (ayak dişler) üzerinde yer alan, tutucu kronlar ile eksik olan dişin yerine konulduğu ve bu tutucu kronlara bağlanan, gövdeden oluşan bir sabit protez çeşididir. Eksik dişin yerine konulmasında, o dişin fonksiyonu, fonasyon, estetik görünüm ve arkın devamlılığı açısından zorunluluk vardır. Diş eksikliğinin olduğu bölgeye göre (ön–arka) malzeme seçilebilir. Kron yapımında olduğu gibi, köprü yapımında da metal, zirkonyum ve alümina destekli porselenler ile tam seramikler kullanılarak, uygun simanlar ile sabitlenirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tam Seramik ve Zirkonyum destekli restorasyonlar :

 

        Tam seramik restorasyonlar: Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Tam seramik kronlar ve köprüler metal bir iç tabaka içermedikleri için ışık geçirme özellikleri yüksektir. Derinlik ve canlılıkları daha fazladır. Böylece özellikle ön dişlerin restorasyonunda doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

 

       Zirkonyum destekli restorasyonlar: Porselen kron ve köprü uygulamalarında dayanıklılık için, metal bir alt yapı kullanılagelmiştir. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve estetik yönünden mahsurları bilindiğinden, porselen alt yapısında metale alternatif bir malzeme arayışı ortaya çıkmıştır.

 

        Zirkonyum, çiğneme kuvvetlerine dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir. Bazı hastalarda görülen metallere bağlı alerjiye yol açmayan biyo-uyumlu bir malzemedir. Zirkonyum altyapı, estetik, dayanıklılık ve fonksiyonu bir arada sunabilme özelliğine sahip olup özellikle arka dişlere uygulanan kron ve köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bizi Takip Edin
Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Arşiv
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square