Protetik Uygulamalar

PROTETİK UYGULAMALAR:

a- Kron ve Köprüler

b- Hareketli Protezler


a- Kron: Doğal dişin şekil, fonksiyon ve estetiğini iade eden sabit protez türleridir. Kronlar, dişin tüm yüzeyini kaplayan ve üretildiği malzemeye uygun bir siman ile dişe yapıştırılan restorasyon türürdür. Kronun yapım amacı göz önünde bulundurularak, değerli metal alaşımları, alümina ile güçlendirilmiş porselenler ve zirkonyumlar veya full seramikler kullanılabilir.

b- Köprü: Kaybedilmiş bir dişin yerine konulmasında protetik açıdan birçok yöntem ve aparey kullanılabilir. Bunlar arasında en yaygın kullanılan yöntem implant uygulamaları olsa da, diş eksikliği köprü uygulamaları ile de giderilebilir. Köprü, doğal dişler (ayak dişler) üzerinde yer alan, tutucu kronlar ile eksik olan dişin yerine konulduğu ve bu tutucu kronlara bağlanan, gövdeden oluşan bir sabit protez çeşididir. Eksik dişin yerine konulmasında, o dişin fonksiyonu, fonasyon, estetik görünüm ve arkın devamlılığı açısından zorunluluk vardır. Diş eksikliğinin olduğu bölgeye göre (ön–arka) malzeme seçilebilir. Kron yapımında olduğu gibi, köprü yapımında da metal, zirkonyum ve alümina destekli porselenler ile tam seramikler kullanılarak, uygun simanlar ile sabitlenirler.Tam Seramik ve Zirkonyum destekli restorasyonlar :

Tam seramik restorasyonlar: Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Tam seramik kronlar ve köprüler metal bir iç tabaka içermedikleri için ışık geçirme özellikleri yüksektir. Derinlik ve canlılıkları daha fazladır. Böylece özellikle ön dişlerin restorasyonunda doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Zirkonyum destekli restorasyonlar: Porselen kron ve köprü uygulamalarında dayanıklılık için, metal bir alt yapı kullanılagelmiştir. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve estetik yönünden mahsurları bilindiğinden, porselen alt yapısında metale alternatif bir malzeme arayışı ortaya çıkmıştır.

Zirkonyum, çiğneme kuvvetlerine dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir. Bazı hastalarda görülen metallere bağlı alerjiye yol açmayan biyo-uyumlu bir malzemedir. Zirkonyum altyapı, estetik, dayanıklılık ve fonksiyonu bir arada sunabilme özelliğine sahip olup özellikle arka dişlere uygulanan kron ve köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktadır.
#kronveköprü #hareketliprotezler

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Sıkı durun...
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square